Płyty poliwęglanowe 2020-09-09T08:26:43+00:00

Płyty poliwęglanowe

płyty poliwęglanowe

Płyty poliwęglanowe stosuje się tam, gdzie jest potrzebny trwały i wytrzymały mechanicznie materiał przepuszczający światło. Ich główne zastosowanie to świetliki dachowe w halach magazynowych i produkcyjnych a także zadaszenia zewnętrzne takie jak zadaszenia nad tarasem, pokrycia wiat oraz ogrodów zimowych. Często też służą jako wymiennik szkła ze względu ma wytrzymałość na uszkodzenia.

Jakie płyty poliwęglanowe wybrać?

W przypadku świetlików dachowych najbardziej optymalnym wyborem będą płyty komorowe. Jest tak z kilku powodów. Aby doświetlić hale świetliki powinny mieć odpowiednio dużą powierzchnię a płyty poliwęglanowe komorowe mogą mieć maksymalnie 2,10 m x 7m co pozwala na pokrycie dużych połaci dachowych. Ponadto komory stanowią zaporę przed ucieczką ciepła. Współczynnik przenikalności cieplnej najogólniej mówiąc zależy od ilości komór oraz grubości płyt. W halach stosuje się poliwęglan komorowy w kolorze bezbarwnym oraz opalowym ( białym).

Jakie płyty poliwęglanowe zastosować przy zadaszeniach tarasów?

Przy takim zastosowaniu również płyty komorowe stanowią bardzo dobre rozwiązanie ze względu na swoje gabaryty , wytrzymałość i lekkość. Jest to rozwiązanie estetyczne a dobierając odpowiednią barwę płyt mamy wpływ na ilość światła docierającego przez zadaszenie.
Najwięcej światła przepuszczają płyty bezbarwne a najmniej dymione ( brązowe). Płyty opalowe ( białe ) stanowią pośrednie rozwiązanie.

Czym różnią się płyty lite od komorowych?

W przeciwieństwie do płyt komorowych które składają się ze ścianek pomiędzy którymi są komory, płyty lite mają wygląd szkła. Lepiej przepuszczają światło , są sztywniejsze i bardziej wytrzymałe. Są jednak cięższe i wielokrotnie droższe.

Kiedy stosujemy płyty poliwęglanowe lite?

Płyty lite stosujemy najczęściej jako zamiennik szkła. Mają zastosowanie w wypełnieniach okien , witrynach sklepowych, bezbarwnych ściankach działowych a także zadaszeniach o mniejszych powierzchniach. Ich maksymalne wymiary wynoszą 205 cm x 305 cm stąd częste zastosowanie w daszkach stalowych i mniejszych konstrukcjach.

Czym są panele poliwęglanowe?

Panele poliwęglanowe jest to jeden z typów płyt komorowych. Ich grubość wynosi 4 cm i oprócz przepuszczania światła mają za zadanie maksymalnie ograniczyć straty ciepła. Maksymalne wymiary to 0,5 m x 7 m, montuje się je na pióro-wpust. Ich główne zastosowanie to ściany i elewacje, wypełnienia wielkogabarytowych okien, ogrody zimowe.